Yalın üretimin genel amacı, gıda endüstrisindeki insanların performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmaktır. İşlerin gelişmesi için, iyileştirmenin tanınması ve anlaşılması gerekir. Bu, kalite veya güvenlikten kesinlikle ödün vermeden, doğru nedenlerle doğru iyileştirmenin seçilmesini sağlayacaktır!

Yalın üretim, doğru uygulandığı takdirde bir fabrikanın, bir departmanın ve hatta tek bir üretim hattının veya makinenin performansını artıracak bir dizi tekniktir. Yalın üretim teknikleri mantıklıdır ve teknikler uygulandıkça daha verimli bir geleceğe doğru bir yolculuk olarak düşünülebilir. Teknikler, işin yürütülme şekline dayanır ve personelin davranış ve tutumlarının değiştirilmesini içerir, bu nedenle Yalın Düşünce uygulamasında derin bir motivasyon ve kültür anlayışı esastır.
Sorular
Kendinizde ve çevrenizdekilerde farkında olduğunuz, bölümünüzde/alanınızda değişiklik yapma yeteneğinizi etkileyebilecek hangi davranış ve tutumlar var? (örneğin, geçmişte yeni şeyler tanıtıldığında insanların tepkilerini düşünün)
Değişikliğin gerekli olmadığını düşündüğünüz örnekler oldu mu?
İnsanlar değişime kendi fikirleri olmadığı için mi tepki gösterdi?
En son yaptığınız değişiklik neydi?
İnsanlar buna nasıl tepki verdi?
Sizce neden bu şekilde tepki verdiler?
Yalın teknikler bir işletmenin tüm alanlarına uygulanabilir ve işletmeye rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlayabilir. Yalın teknikler basitçe satın alınamadığı için kopyalanması zordur. Daha verimli yeni bir makine satın almaya veya yeni bir kârlı ürün piyasaya sürmeye karar verirseniz, rakipleriniz de aynı şeyi şaşırtıcı derecede kısa bir süre içinde yapabilecektir. Bu, özellikle yeni ürününüzün raflara çıkmasından sonraki haftalar içinde 'taklit' ürünlerin piyasaya sürülebildiği gıda endüstrisinde geçerlidir. İşletmeler her zaman karlılığı artırmanın peşindedir ve Yalın üretim, rakiplerinizin kolayca taklit edemeyecekleri bir şekilde ekstra kâr sağlayabilir, çünkü fabrikanızda çalışanlarınızla birlikte çalışmazlar. Yalın üretim teknikleri genellikle 'Maliyetsiz veya düşük maliyetli iyileştirme'ye dayanır, bu nedenle tekniklerin kullanımı, finansla ilgili mevcut durum ne olursa olsun herhangi bir şirket tarafından uygulanabilir. Gerçekten de Yalın üretim, fabrikaları dönüştürmek ve uzun yıllardır düşüşte olan işletmeleri kurtarmak için kullanılmıştır. Doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, Yalın üretim, sürdürülebilir rekabet avantajı denen şeyin bir örneğidir ve fabrikanızın daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır. Rakiplerinizi uzun süre Ancak bundan daha fazlası, Yalın üretim sizi rekabette bir adım önde tutabilir. Yalın üretimin temel taşı, sürekli iyileştirme sistemlerinin geliştirilmesidir. Fabrika sürekli olarak daha yüksek bir seviyede performans göstermeye çalışıyor. Ağacın tepesinde olsa bile, fabrikadaki insanlar hala daha iyi ve daha iyi olmaya çalışıyorlar. Bu iyileştirme açlığı, bir fabrikada sürdürülmesi zor bir şeydir ve Yalın üretim, bunun olmasını sağlayan tekniklere sahiptir. Yalın üretim tekniklerinin sağladığı daha iyi performans, işletmeniz tarafından birkaç şey yapmak için kullanılabilir.

Ekstra çıktı
Performans arttığı için ekstra ürün yapılabilir ve bu da ekstra üretim kapasitesini serbest bırakır. İş hacmindeki bir artış, özellikle sabit maliyetler önceki seviyelerinde tutulabiliyorsa, karlılık üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Yapılan ekstra ürün kar marjını artıracaktır. Tabii ki, ekstra kapasitenin sadece işletmedeki stok seviyelerini artırmak için kullanılmaması ve satılması gerekiyor.

Bir işte ekstra kapasiteyi kullanmanın diğer yolu, onu yeni ürünler piyasaya sürmek veya yeni pazarlara girmek ve şirketin satış tabanını genişletmek için bir fırsat olarak kullanmaktır. Son olarak, ekstra kapasite, üretim sistemlerini rasyonelleştirmek ve yeniden yapılandırmak için kullanılabilir.

Örneğin, Yalın tekniklerin uygulanması yoluyla diğer makinelerin kapasitesi artırılmışsa, daha eski daha az verimli makineler kullanım dışı bırakılabilir. Vardiyalar, sabit maliyetleri azaltmak için rasyonalize edilebilir, böylece hafta sonu çalışması durdurulabilir ve fabrikanın açılmasıyla ilgili maliyetlerin azaltılmasına veya ortadan kaldırılmasına izin verilebilir.

 

Daha düşük maliyetler
İyileştirilmiş performans, işletme için daha düşük maliyetlerle sonuçlanacaktır ve bu, fiyatlarınız artık daha düşük olduğundan, ekstra satış hacmi elde etmek için işinizde tutulabilir ve işinize yatırılabilir veya müşterilerinize aktarılabilir. Bir perakendeciye "maliyet avantajını" aktarmak, onların daha fazla satış elde etmelerini umarız. Sonuç olarak artan üretim hacmi, işletmenizin daha fazla malzeme satın alacağı ve daha düşük fiyatlar alma yeteneğinizin artacağı anlamına gelir. Ekstra hacim, işletmenin sabit maliyetlerini seyreltmenize de izin verecektir. Birkaç Yalın üretim tekniğinin uygulanmasından elde edilen performansta oldukça mütevazı gelişmelerle başlatılabilen bir avantaj döngüsüdür. Sonuç olarak, gıda imalatı endüstrisinde, şirketin başkaları tarafından yargılandığı bazı faktörlerin garanti edilmesi gerekir. Gıda imalat sanayinde gıda güvenliği esastır.
Şirketiniz güvenli gıda üretmek zorunda yoksa faaliyete geçmeyecektir. Kalite ve hizmet seviyesi tüm zaman boyunca çok yüksek olmalıdır. Ara sıra yaşanan gecikmeler sadece tolere edilebilir olabilir, ancak kalite ve hizmet seviyeleriyle ilgili tutarlı sorunlar, satışlar düştükçe ve perakendeciler tedariklerini başka yerlerde aradıkça işletmeye derinden zarar verecektir. Bu, şirketlerin rekabet edebileceği birkaç alandan biri olarak maliyeti bize bırakıyor. Geri kalan faktörler sadece belirlidir.

 

Daha iyi verim
Fabrikada daha iyi kontroller daha iyi verim ve daha az atıkla sonuçlanacak ve bu da işletme için daha yüksek kar marjları ile sonuçlanacaktır. Makineler eskisi kadar bozulmadığı için daha az atık olacaktır. Daha az hediye olacak çünkü operatörler artık bunun iş üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu biliyorlar, bunun izlendiğini biliyorlar ve ilk seferde doğru olanı yapmak için motive oluyorlar. Daha iyi verim çünkü mal kabul alanı artık daha iyi organize edilmiştir ve tüm teslimatları kabul edilmeden önce incelemek için zaman vardır. Daha düzenli oldukları ve sadece orada olması gerekenleri içerdiği için fabrikadaki depolama alanlarından daha az atık. Son olarak, müşterinize zamanında ve eksiksiz geldiği için emeğinizin karşılığını alıyorsunuz ve tüm gönderilerin geç gelmesi veya ilk açtıkları kutuda kalite hatası olduğu için reddedilmeleriyle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. 

Verimde iyileştirmelerin yapılabilmesi için verilerin mevcut olması gerekecektir. Bu verilere ancak doğru kalibre edilmiş enstrümanlar ve detaylı ve hedefli veri toplama sistemleri kullanılarak ulaşılabilir. Proseslerinden elde edilen verimle ilgili bir sorunu olan ancak bunu rutin olarak ölçme yeteneğine sahip olmayan gıda şirketlerinin sayısı şaşırtıcıdır. Her partiyi tartmak gerçek bir angaryadır, ancak verim sorunlarının çözülmesi bir yana, kabul edilmesi gerekiyorsa yapılması gereken de budur.

Geliştirilmiş sistemler
Fabrikada daha iyi sistemler, değişikliklerin daha hızlı yapılabileceği anlamına gelir ve bu, fabrikanızın müşterilerinizden gelen taleplere daha hızlı yanıt vermesini sağlar; bu da fabrikanızın itibarını artıracak ve nihayetinde yolunuza daha fazla iş getirecektir. Önemli ve yüksek hacimli gıda maddeleri için perakendeciler, ürünün en az iki farklı şirketten tedarik edildiği bir düello tedarik sistemine sahiptir. Fabrikaların bir işletmenin ekstra hacim kazanmasına yardımcı olmasının bir yolu, rakip fabrikanın bir sorunu olduğunda çok kısa sürede teslimat yapabilmektir. Daha hızlı yanıt, daha yüksek stoklar veya yetersiz kullanılan kapasite pahasına olamaz; Onları kullanmak için bir fırsat beklerken bu eşyalar çok pahalıya mal olur. Daha hızlı yanıt, yalnızca açılabilen esnek sistemlere sahip olmaktan gelmelidir, ancak gerekli olmadığında hiçbir maliyeti yoktur.

Örneğin, rakiplerinizin fabrikalarından birinde bir sel olduğu için şirketinizden yarın üretimi artırması isteniyor. Bu fırsatı bekleyen malzeme ve ambalaj stokları yerine, esnek ve üretimi artırma ihtiyacınızı karşılayabilecek duyarlı tedarikçileriniz olmalıdır. Kullanılmayı bekleyen yedek makineler yerine, personelinizle iş gününün süresini uzatmanıza, hijyen penceresini sıkıştırmanıza ve ekstra ürünü bu şekilde yapmanıza olanak tanıyan esnek çalışma düzenlemeleri yapmalısınız. Sınırlı bir depolama ve taşıma kapasitesine sahip olmak yerine, alanı sınırlayıcı bir faktör olmaktan çıkaracak şekilde ürünü hızlı bir şekilde taşımak için düzenlemeler yapmalısınız. 


Daha iyi çalışma ortamı
Son olarak, Yalın üretim tekniklerinin kullanılması fabrikanızı çalışmak için daha iyi bir yer haline getirecektir. Çalışanlar, çok yüksek performans ve teslimat taleplerini karşılama süreci üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaklar ve bunu tutarlı bir şekilde yapabilecekler. Her şey daha düzenli ve daha az sinir bozucu olacak, işleri halletmek daha kolay olacak ve çalışmak için daha düzenli ve daha güvenli bir yer olacak.

 

Facebook TwitterLinkedinRSS Feed