İsrail Technion Biyoteknoloji ve Gıda Mühendisliği Bölümünden 12 kişilik bir ekip Teknoloji Enstitüsü, iGEM'in Boston'da düzenlediği sentetik biyoloji yarışmasında BeeFree bal projesiyle altın madalya kazandı.

Bacillus subtilis bakterisi tarafından üretilen yapay bal, azalan arı popülasyonları üzerindeki baskının bir kısmını hafifletmenin yanı sıra, üreticilerin nihai ürünü tat da dahil olmak üzere istenen özelliklere göre formüle etmelerine olanak tanıyor. BeeFree adlı proje için altı farklı disiplinden (biyomedikal mühendisliği, tıp, biyoteknoloji ve gıda mühendisliği, endüstriyel yönetim ve mühendislik, kimya mühendisliği ve uzay mühendisliği) 12 öğrenci bir araya geldi.

Web sitesinde yapılan açıklamada;
"Vizyonumuz, arıların salgıladığı enzimleri kullanarak, bakterilerin nektar solüsyonunu işlediği ve mide benzeri bir ortam oluşturarak sürdürülebilir bir bal elde etmektir.". Bu metabolik aktiviteyi kopyalamaya çalışan ekip, arıların midesine benzeyen kapsamlı bir metabolik yol modeli oluşturdu. B. subtilis'i protein salgılanması için bir bakteri modeli olarak kullandılar, çünkü yüksek salgı kapasitesi onu hedef enzimler üretmek ve yapay bal oluşturmak için başlıca aday yaptı. 
Çalışma ve deney yapma fırsatı veren bir yarışma idi Yarışmaya dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden 300'e yakın takım katıldı. Yarışmada 163 altın, 77 gümüş ve 57 bronz olmak üzere toplam 297 madalya verildi.

Facebook TwitterLinkedinRSS Feed