Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte gıda sektöründe yeni uygulama alanlarında farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Birçok sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de farklı değişkenler üzerinde yapay zeka (AI) uygulamalarının bulunması sektöre yeni uygulamaları getirmiştir.

Gıda sektöründe yaşanan sorunların çözümünde ve analizinde kullanılan yapay zeka uygulamalarından bazıları şunlardır:

• Yapay Sinir Ağları (Sinir Ağı)
• Bulanık Mantık, (Bulanık Mantık)
• Genetik Algoritma (Genetik Algoritma)

 

Gıda İşlemede Yapay Zeka Kullanımları:

Günümüzde gıdaların sınıflandırılması, proses modellemesi, kalite kontrolünün izlenmesi, ürünlerin tasarımı, gıdalarda ısıl prosesin değerlendirilmesi, endüstriyel maya fermentasyonunda biyokütle tahmini, sıcaklık ve nem içeriğine göre ısı geçirgenliğinin tahmini, depolama sistemlerinin kontrolü, sınıflandırma Antosiyanin içeriğine, meyve ve sebzelerin morfolojisine dayalı şarapların sınıflandırılması. sınıflandırma vb. uygulamalarda yapay zeka kullanılmaktadır.

Geliştirilmiş Sıralama:

Gıda şirketlerinin karşılaştığı ilk zorluk, hammaddeleri sınıflandırma sürecidir. Gıda ayıklama, bu sektördeki en çok zaman alan ve yorucu süreçlerden biridir. Örnek olarak, patatesleri boyutuna göre sıralamak, üreticilerin patates kızartması veya patates kızartması yapmak için hangilerinin kullanılması gerektiğine karar vermelerine yardımcı olabilir. Sıralama, yapay zeka ile daha kolay hale getirilebilir ve süreç, makine öğrenimiyle desteklenen sensör tabanlı bir optik sıralama tekniği kullanılarak otomatikleştirilebilir. Sonuç olarak, şirketler daha yüksek verimden, daha az atık ve daha yüksek kaliteden yararlanırken, ayıklama için daha az zaman harcarlar. Günümüzde birçok gıda işleme makinesi, gıda maddelerini sınıflandırmak veya ortak üretime yardımcı olmak için zaten yapay zeka kullanıyor.
Gıda Güvenliği Uyumluluğunun İyileştirilmesi:

Gıda güvenliği, gıda işlemede en önemli konulardan biridir. Yemek tesislerinde bulunan kameralar, restoran yöneticilerinin, restoran çalışanlarının maske ve kep gibi gıda güvenliği yönetmeliklerine uygun koruyucu giysiler giyip giymediğini izlemesine yardımcı olur. Böylece ihlaller gerçek zamanlı olarak görülebilir ve düzeltilebilir.
Temizliği Korumak:

Geleneksel ekipmanlarla, gıda işleme ve depolama ekipmanlarının parçalarının temizlenmesi çok zordur. Mevcut temizleme ekipmanı yöntemi genellikle sensörün veya ekipmanın içini görme yeteneğinden yoksundur. Sonuç olarak, şirketler olası en kötü senaryolarla başa çıkmak için temizleme prosedürlerini bu süreçle çalışacak şekilde tasarlar. Ancak bu aşırı su ve temizlik kimyasalları tüketimine neden olur. Daha iyi hijyen sağlamak için, ekipman dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Gelişmiş süreç, ekipman temizliğinde oldukça yardımcı olabilir.

Ürün geliştirme :

Gıda işleme, şirketlerin sonsuz çeşitlilikte seçenekler sunabileceği bir endüstri olması bakımından benzersizdir. Yapay zeka uygulamaları, ürün geliştirmeye ve yeni kombinasyonlar oluşturmaya yardımcı olur. Bazı şirketler, tüketicileri tercihlerine ve zevklerine göre farklı gruplara ve demografik özelliklere göre ayıran sistemler kullanır. Yani yapay zeka, müşterilerin tam olarak ne istediğini anlayan ve hangi ürünün satma olasılığının daha yüksek olduğunu belirleyen bir tahmin sistemi sağlar. Bu açıdan piyasaya büyük miktarda ürün sunan firmalar için oldukça faydalıdır.

Özetle son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte diğer alanlarda olduğu gibi gıda sektöründe de yapay zeka uygulamaları hayatımıza girmiştir. Yapay zeka uygulamaları sayesinde gıdalarda sınıflandırma, tahmin ve modelleme yaparak daha kısa sürede sonuçlara ulaşılacağı, el emeğinin otomasyonla yer değiştirmesi ile işçilik maliyetlerinde azalma olacağı ve verimliliğin artacağı düşünülmektedir. Yapay zeka uygulamalarının başarısı ve teknolojinin ilerlemesi gıda endüstrisinde bu konuya ilginin artacağını göstermektedir.

Facebook TwitterLinkedinRSS Feed